تبلیغات

ایران اسکین

[cb:post_title] رنگین هنر - آموزش کاریکاتور 7

مداد رنگ

یکی از متداول ترین تکنیکهای کاریکاتور چهره مداد رنگ است. شکل ظاهری این ابزار همانطور که از اسم آن پیداست شبیه به تمامی مدادهای متداول است یعنی یا از یک مغزی و یک بدنه چوبی و یا یک مغزی و یک بدنه فلزی یا پلاستیکی (اتود) تشکیل شده است.

مغز مدادهای رنگی یا خشک و سخت است یا نرم (پُلی کُرُم) و یا محلول در آب. کاربردی ترین آنها پلی کرم می باشند زیرا هم از کیفیت بهتری برخوردار است، هم دوام بیشتری روی کاغذ دارد و هم پوشش دهی بهتری دارد.

                                                                                                                    

اما در مجموع هر کدام از این انواع کاربرد خاص خود را دارند و در جای خود به کار گرفته می شوند. مثلا مداد رنگهای محلول در آب به کمک آب بافتها، حالتها و شکلهای خاص ایجاد می کند که به   تشخیص فرد در جای مناسب استفاده می شود. یکی از مهم ترین عواملی که مداد رنگی و یا پاستل را از ابزار دیگر جدا می سازد که در واقع یکی از ناهنجاری های این ابزار به حساب می آید این است که ما حتما باید رنگها را همانطور که هستند به روی کاغذ رنگها را با هم ترکیب نماییم و نمی توانیم رنگها را قبل از اینکه روی کاغذ بیاوریم مثل رنگ و روغن و یا آبرنگ با هم ترکیب کنیم. در واقع ما محدودیت رنگی داریم و باید از رنگهای داخل جعبه رنگها استفاده کنیم به همین دلیل معمولا جعبه های مداد رنگی برای یک حرفه ای از تعداد رنگهای زیادی برخوردار است.

معمولا به کار بردن تعداد زیادی رنگ بر روی یک قسمت کاغذ کار صحیحی نیست و هرچه قدر لایه های رنگی به روی کاغذ کمتر باشد دوام آن هم بیشتر  است در واقع در یک نقطه بیشتر از چند مرتبه نمی توان با مداد رنگی رنگ گذاشت زیرا بعد از چند مرتبه، دیگر رنگ بر روی کاغذ نمی ماند و اصرار بیش از حد ما در ابتدا به کل کار صدمه می زند و حتی احتمال دارد کاغذ پاره شود. بنابراین در استفاده از رنگها باید دقت زیادی داشته باشیم و تا جایی که امکان دارد از پاک کردن رنگهای گذاشته شده خودداری کنیم تا صدمه ای برکاغذ و در کل به اثر ما وارد نشود.


ایجاد بافت به وسیله مداد رنگ برای چهره آلن دلون بسیار مناسب است.


مداد رنگ تکنیک های بسیاری دارد که متداول ترین آنها تکنیک هاشور و تکنیک محو کردن است هر کدام از این تکنیک ها به طرق مختلف کار می شوند، مثلا می توان در تکنیک هاشور از هاشورهای منظم و دقیق استفاده کرد یا اینکه هاشورهای آزاد، پراکنده و حسی به کار ببریم، برای هاشورهای منظم لازم است نوک مداد کاملا تیز باشد و یا از اتودهایی با نوک های ظریف استفاده شود. در این تکنیک دقت زیادی لازم است و در آثار خلق شده با این تکنیک ظریف کاری های بسیار دقیقی دیده می شود.

هاشورها در جهات مختلف و بر روی هم زده می شوند و در نهایت یک سطح برجسته به وسیله ایجاد تیرگی و روشنی ها به وجود می آوریم. باید سعی کنیم تا جایی که امکان دارد برای جدا کردن سطح مختلف از هم خطوط دور گیری را به کار نبریم بلکه به وسیله هاشورهای زیاد مرز بین سطوح را ایجاد نمائیم در این روش ابتدا رنگ غالب در چهره را زده و روشنی های نهایی را از همان ابتدا دست نخورده باقی می گذاریم (البته اگر بر روی کاغذ سفید کار کنیم) و بر روی این قسمتها که نهایت روشنی کار ما هستند (یعنی سفید هستند) رنگی نمی آوریم و در مراحل بعدی رنگهای دیگری که در چهره دیده می شود به ترتیب از روشن به تیره به کار می بریم. در واقع رنگ های تیره تر را در انتهای کار استفاده می کنیم و تیرگی های نهایی (آکسان) را در آخرین مرحله کار به روی کاغذ پیاده می کنیم. تکنیک هاشورهای آزاد به نسبت هاشورهای ریز و با ظرافت به نظم زیادی احتیاج ندارد که البته مهارت در این روش نیز مانند تمام روش های دیگر به تمرین و ممارست و دقت زیاد بستگی دارد. در این روش تمامی مراحل کار نیز مانند روش قبلی می باشد. در روش محو کردن به وسیله مداد رنگ ابتدا به روی کاغذ سطح رنگی ایجاد کرده و بعد از رعایت اصول و مراحل قبلی در نهایت رنگها را به وسیله محو کن یا هر وسیله دیگ که قدرت محو کردن را داشته باشد در هم آمیخته و محو می  کنیم و بافت خاصی ایجاد شده و از لطافت محسوسی برخوردار می گردد. در نهایت اثر خلق شده به وسیله فیکساتیو ثابت می گردد. در این روش مانند تمامی روشهای دیگر ایجاد تیرگی ها و روشنی ها به قوی تر شدن کار کمک می کند در واقع اگر به خوبی این مورد رعایت شود کار بسیار برجسته و از کاغذ جدا به نظر می رسد. قدرت و قوت خطوط نیز عامل بسیار مهمی است که با تمرین طراحی این مهم حاصل می شود.ابزاری که برای اجرای چهره پل نیومن انتخاب شده مداد رنگ بوده است.طبقه بندی: آموزش،
برچسب ها: پلی کرم، هاشور منظم و نامنظم،

تاریخ : سه شنبه 6 آبان 1393 | 11:19 ق.ظ | نویسنده : نگارین | نظرات

  • کوه
  • شلوغ
  • فروش بک لینک
  • وی جی وای ام

  • IranSkin go Up
    Online User